krosnoroefs |
Wysłany: Czw 11:47, 05 Cze 2008 Temat postu: |
|
Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest niewątpliwie bardzo niekorzystna. Na podstawie danych z ostatnich lat nietrudno nie zauważyć tendencji wzrostu zarejestrowanych i pozostających bez pracy osób niepełnosprawnych. W końcu kwietnia 2008 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Urzędach Pracy wynosiła aż 1605,7 tys.
Na Podkarpaciu niestety występuje niski poziom zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych.
Podkarpacie jest regionem, w którym co siódma osoba jest osobą niepełnosprawną
(15% mieszkańców regionu). Ogółem niepełnosprawni na Podkarpaciu stanowią 5,8% ogółu niepełnosprawnych w Polsce. Najwyższy wskaźnik niepełnosprawności występuje w powiecie przemyskim (18,7%), przeworskim (18,6%), krośnieńskim (18%), brzozowskim (18%) i strzyżowskim (17,8%), natomiast najniższy w powiatach: leżajskim (11,4%), mieleckim i rzeszowskim-grodzkim (po 12,2%).
Według stanu na 31.12.2006 r. na terenie województwa podkarpackiego jako bezrobotni lub poszukujący pracy zarejestrowanych było 2808 osób niepełnosprawnych. Osoby te mają największe problemy ze znalezieniem pracy w porównaniu do pozostałych grup bezrobotnych i dlatego wymagają szczególnego wsparcia. Niezbędne jest więc podejmowanie działań na rzecz ich aktywizacji społeczno – zawodowej, również w ramach projektów współfinansowanych z EFS
Prognozowanie rynku pracy jest zdominowane przez szereg czynników ekonomicznych, demograficznych, geograficznych, technologicznych i innych, które wchodzą we wzajemne relacje, stąd też często mówi się, że rynek pracy jest nieprzewidywalny.
Odrębnym czynnikiem, decydującym o konkurencyjności kandydata na rynku pracy jest jego wykształcenie. Najbardziej zagrożone bezrobociem są osoby gorzej wykształcone zarówno w grupie osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.
Obecnie w Polsce zaledwie 4,3% osób niepełnosprawnych posiada wykształcenie wyższe.
Kwalifikacje i wykształcenie stają się bowiem najważniejszym atutem dla osoby niepełnosprawnej w rywalizacji o zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
Niezwykle istotnym jest także przełamanie uprzedzeń pracodawców w stosunku do osób niepełnosprawnych, a także wsparcie finansowe małych firm, których nie stać na dostosowanie stanowisk pracy, czy likwidację barier architektonicznych. |
|